Detektor revue 04/2024

Kód: 152333
Neohodnoceno
99 Kč
Skladem

Detailní informace

Detailní popis produktu

Redakční kolektiv vám přeje pevné zdraví, pohodu a v nadcházející podzimní sezoně co nejvíce pěkných nálezů!
Nalézt zachovalý skleněný artefakt, který přežil v zemi bez úhony šestnáct staletí, je opravdu výjimečné. Právě s takovým vás seznámí naše úvodní rubrika Artefakt měsíce pod titulkem „Prapředci“ Jakuba Skláře.

Koho by nelákalo zahledat si v daleké exotické Asii. Miroslavovi UC Kratochvílovi se to podařilo - už čtvrté se vydal s detektorem na mezinárodní archeologický výzkum do odlehlých pouští a se svými zážitky se s vámi podělil v reportáži nazvané Za poklady do pouští střední Asie.
Jak dopadlo takřka detektivní pátrání po stopách nevšedního artefaktu nalezeného při opravě střechy staré chalupy v severních Čechách se dočtete v článku Pečeť soudná celé země svatého Václava.
Dávají ještě i „totálně vyhledaná“ místa? To je otázka, kterou jsme hledačům položili v dalším díle vaší oblíbené Ankety.
Kdy se historicky objevily první padělky vyznamenání a řádů? Co by měli vědět a čeho se vyvarovat začínající sběratelé, kteří by chtěli sbírat řády nebo vyznamenání habsburské monarchie? Toto a mnoho dalších zajímavostí se dozvíte v závěrečném díle obsáhlého rozhovoru s našim předním odborníkem na faleristiku habsburské monarchie Ivem Koláčným po názvem Za císaře a vlast – faleristické dědictví našich předků (III).
Následuje článek o adrenalinovém nálezu hledače Michala nazvaný Poklad z „nového stříbra“.

Výstava Detektory v archeologii v Muzeu Komenského v Přerově představuje nálezy zachráněné detektoráři ve spolupráci s archeology, mezi nimi i unikátní keramickou nádobu se souborem ještě nevypreparovaných bronzových předmětů z doby bronzové. Co archeologové spatřili na CT snímku nádoby uvidíte i vy v článku Okénko do doby bronzové.
Sběratel a vynikající znalec vyznamenání z WW2 Josef Blaho představuje v našem časopise v seriálu „Medaile pod lupou“ nejzajímavější kousky své sbírky. Tentokrát nám odkrývá příběh skrytý za „Řádem zrozeným z paprsků slunce“.
Příběh bronzového srpu, nálezce a muzea – takto nevšedně nazval svůj článek nálezce bronzového srpu, a to proto, aby co nejvýtižněji pojmenoval příběh ukázkové spolupráce hledače a archeologů.
I v tomto čísle naleznete odpovědi na vaše dotazy ohledně nálezů knoflíků v pravidelné rubrice Knoflíkářova poradna, kterou pro vás připravuje znalec a sběratel knoflíků Ivo Tomáš.


Pod titulkem Archeologie destrukce (II) přinášíme pokračování rozhovoru s archeologem Tomášem Pancířem, jehož specializací je válečná archeologie. Hovořili jsme mj. o pátrání po bývalých vojenských letištích luftwaffe ve Finsku, Zlatém mamutu a co dělá proto, aby oběti válečných hrůz nezůstaly navždy ležet někde jen tak zahrabaní na poli či v mezi.
V naší pravidelné rubrice Zachraňme historii sledujeme na příkladech odevzdaných artefaktů, jak se hledači podílejí na záchraně našeho archeologického dědictví. Tentokráte třeba na příkladu unikátní přezky z počátku doby stěhování národů či římské spony.
Následuje další kapitola z historie zbraní, kterou pro vás zpracovává uznávaný historik vojenské techniky Jan Škarka, v této představuje 15cm těžkou houfnici vz.18 a 15cm sFH 18.
A samozřejmě na závěr nemůže chybět povídka, tentokrát z pera Mirka Čáryfuka Hokeše, kterou autor nazval Nerušte naše kruhy!

Doplňkové parametry

Kategorie: Krakatit
Hmotnost: 0.2 kg
Cyklus: Detektor revue
Počet stran: 50
Rok vydání: 2024
Vydavatel: XONEL s.r.o.
Díl: 04/2024

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: